Sadržaj

Pravila za izlaganje suncu

av_solaires_exposition_plage_1x1

Zašto izlaganje suncu može biti toliko opasno?

Kad izađemo na sunce, bilo na plaži ili u gradu, na jedan sat ili cijelo poslijepodne, uvijek riskiramo. A rizika je mnogo: sunčane opekline, alergija na sunce, starenje kože u obliku sunčanih pjega, ili još gore, rak kože... 

Zato je izuzetno važno pažljivo odabrati zaštitu od sunca i duljinu boravka na suncu, pridržavajući se pritom nekoliko osnovnih pravila za sigurno izlaganje suncu.

Pravila za izlaganje suncu

Ovisno osituaciji i vrsti sunčevog zračenja, koje se razlikuje ovisno o nadmorskoj visini, geografskoj širini, godišnjem dobu i dobu dana, preporuka je zaštititi se od SVIH sunčevih zraka (iako su UVB zrake glavni uzrok sunčanih opeklina).

1. pravilo: Odaberi ispravno vrijeme za izlazak na sunce

U „solarno podne“, odnosno od 11 do 16 sati, budi u hladu! Tada je sunce na svom vrhuncu i to je vrijeme kada je UV zračenje najintenzivnije i stoga najopasnije. Izbjegavaj izlazak na sunce tijekom tog vrhunca.

2. pravilo: Zaštita odjećom

Pokrivanje odjećom najsigurniji je način zaštite kože od sunca. Stoga ne štedi na odjeći i dodacima: nosi majicu, šešir ili kapu i sunčane naočale. Ovo je dobitna kombinacija za zaštitu ramena, tjemena i očiju. Sunce može uzrokovati oštećenje očiju koje može dovesti do ozbiljnih problema s vidom (npr. mrene). Trebaš zapamtiti samo jedno: hladovina i sunčane naočale od malih nogu!

3. pravilo: Rutina nanošenja kreme za zaštitu od sunca

Za zaštitu kože od sunca odaberi dobar proizvod za zaštitu od sunca s visokom UV zaštitom ili SPF koji odgovara tvom fototipu i tipu kože (osjetljiva, netolerantna ili alergijama sklona). Želiš li sve učiniti kako treba, trebaš odabrati zaštitu od sunca koja ima mineralne i organske filtre za zaštitu od sunca, koja je otporna na vodu i znoj, hipoalergena i bez mirisa. Nanesi zaštitu od sunca na sve izložene dijelove, uključujući vrat i nadlanice, i (što je najvažnije) ne zaboravi ponovno nanositi zaštitu barem svaka dva sata i svaki put nakon plivanja, brisanja ručnikom ili znojenja. 

4. pravilo: Nigdje bez vode!

Na suncu nam vrlo brzo postaje vruće. Kako bismo izbjegli sunčanicu i dehidraciju, ne smijemo zaboraviti piti puno vode. Bilo negazirana ili gazirana, iz čaše ili boce, nije važno – samo da se sjetiš piti!

5. pravilo: Uvijek sve umjereno

Sunce se lako može uvući pod kožu, stoga nemoj pretjerivati. Pravljenje stanki između izlaganja suncu omogućuje koži da „odahne“ prije nego što ponovno izađeš na sunce. No, ne zaboravi i na svoj sunčev kapital i kumulativne učinke sunca.

  • <p>2. pravilo</p>
    2. pravilo
  • <p>3. pravilo</p>
    3. pravilo
  • <p>4. pravilo</p>
    4. pravilo

PRIJATELJSKI I STRUČNI SAVJETI

Kada se (nikako) ne izlagati suncu?

Važno je pod svaku cijenu izbjegavati izlaganje suncu u sljedećim slučajevima:

  • kada je sunce na vrhuncu,
  • kada nemamo dovoljnu zaštitu od sunca,
  • s bebama i malom djecom čija je koža osjetljivija i krhkija od naše,
  • ako imamo sunčane opekline koje još nisu zacijelile,
  • ako uzimamo lijekove koji izazivaju fotosenzibilizaciju (kao što su protuupalni lijekovi ili antibiotici).

Ova pravila potrebno je usaditi djeci od najranije dobi, a još ih se pažljivije treba pridržavati kod beba zbog iznimno osjetljivije kože.

Back to top