Kožni su osipi dio žive, oštećene i obnavljajuće kože. Naša je koža prvi štit od vanjskog svijeta. Svakodnevno nas štiti od mnogo različitih iritirajućih čimbenika. Ali ponekad ih bude previše: određeni čimbenici mijenjaju kožnu barijeru i uzrokuju upalu.
Crvenilo, otok, mrlje, peckanje, zatezanje, svrbež... Kožni osip ima mnogo oblika i pojavljuje se na različitim dijelovima tijela, uključujući i najintimnija područja. Važno je utvrditi uzrok kako bi se kožni osip liječio na odgovarajući način. Tvoja koža te treba: pruži joj pomoć kako bi se umirila i obnovila...
Crvenilo na licu, mrlje na rukama, prištići između prstiju ili u kutu oka... Kada koža vapi za pomoć, prirodno je da želiš pronaći objašnjenje. I ponekad se pojavi pitanje: radi li se o alergiji ili „samo“ o kožnom osipu?
Kožni osip općenito je mnogo češći od pravih kožnih alergija. Izgledaju kao prilično lokalizirana upala na mjestu kontakta s iritirajućim čimbenikom.
Alergije su, s druge strane, imunološka reakcija (na alergen). Alergiju na koži možemo prepoznati po očitim simptomima: crvene mrlje s malim mjehurićima, ozbiljan svrbež, otok i vlaženje, ponekad uz intenzivan svrbež.
Ako imaš alergijsku reakciju, odmah se obrati svom liječniku. Može te uputiti dermatologu ili alergologu da provedu testiranje na alergije i odrede alergen odgovoran za reakciju tvoje kože.
“Osip koji sam imala na licu imao je veliki utjecaj na moje mentalno zdravlje i samopouzdanje. Zbog toga se i mene moglo lako „iziritirati“! Otkako sam otkrila uzrok i prilagodila svoju osobnu njegu kože, više o tome i ne razmišljam!”
Među najčešćim vrstama kožnog osipa je kontaktna iritacija (iritirajući kontaktni dermatitis). Ovaj kožni osip može se pojaviti u situacijama kada se neki odjevni predmet više puta trlja o bradu, kada dođe do trenja između kože bedara, znojenje tijekom sportskih aktivnosti, kao reakcija na proizvod koji se loše podnosi (krema, deterdžent itd.), kao i na sitne svakodnevne ozljede... Toliko je mnogo mogućnosti za doticaj s iritirajućim čimbenicima! Kako možeš umiriti iritiranu kožu u nekoliko jednostavnih koraka? Reći ćemo ti sve!
Jao... Teško ti je vidjeti bebinu guzu tako crvenu i bolnu. Ali nema mjesta panici. Pelenski osip je blagi kožni osip koji se obično povlači u roku od nekoliko dana ako poduzmeš prave korake.
Herpes, vodene kozice, herpes zoster, impetigo... Neki kožni osipi mogu biti posljedica virusne, bakterijske ili gljivične infekcije, kao što je često slučaj s genitalnim infekcijama. U ovim slučajeviman svakako se posavjetuj s ljekarnikom ili liječnikom.
Mrlje, crvenilo, svrbež... Imaš li kožni osip koji se neprestano ponovno javlja i koji počinje previše utjecati na tvoj život? Možda je riječ o kroničnoj kožnoj bolesti poput psorijaze ili ekcema. Srećom, postoji mnogo umirujućih rješenja.
Pobrini se za svoju kožu odabirom proizvoda s optimalnom podnošljivošću za osjetljivu kožu (s minimalnim sastojcima) i izbjegavanjem vanjskih utjecaja (poput hladnoće, vrućine, vjetra i sunca). Pripazi i na čimbenike stila života: otkloni čimbenike poput pušenja, alkohola, određenih namirnica i, naravno... stres:
Kao što vidiš, mnogi su uzroci kožnog osipa. Pa su i rješenja, naravno, različita. Međutim, možeš se riješiti većine vrsta kožnog osipa uz nekoliko jednostavnih koraka. Kako se umiriti?
Maske za lice, promjene načina života, stres... Tvoja koža je na prvoj crti. Ova neviđena situacija može uzrokovati kožni osip. Evo nekoliko savjeta koji će ti pomoći da umiriš i njeguješ svoju kožu.
Da, stres može uzrokovati osip, posebice kod osoba koje su njima sklon. Stres utječe na imunitet naše kože, čineći je krhkijom i manje sposobnom za obnavljanje. To može izravno dovesti do ekcema, psorijaze, akni i drugih stanja. Što je rješenje? Nauči kako upravljati stresom i osjećati se bolje u svojoj koži.
Većina svakodnevnih kožnih osipa vezana je za kontakt s iritirajućim čimbenikom (trenje, hladnoća, vjetar, sunce, reakcija na neki proizvod itd.). Međutim, neki osipi mogu biti uzrokovani virusnom, bakterijskom ili gljivičnom infekcijom i moraju se liječiti lijekovima. Ako imaš pitanja o određenom problemu, najprije se obrati svom liječniku.
Liječenje kožnog osipa ovisi, naravno, o uzroku. No, postoji nekoliko načina da umiriš svoju iritiranu kožu: otkrij čimbenik iritacije i ukloni ga (to će biti tvoja „misija“!), upotrebljavaj nježna sredstva za čišćenje bez sapuna i nanesi kremu za obnovu kože.
Liječenje analnog kožnog osipa ovisi o uzroku. Dobra higijena je naravno neophodna: nježno očisti područje nakon svake stolice vodom ili blagim proizvodom bez sapuna i temeljito ga osuši. Možeš koristiti i umirujuće i obnavljajuće kreme. Obrati se svom liječniku ako simptomi potraju ili se pogoršaju.
Preporučujemo se uvijek posavjetovati se s liječnikom kako bi se utvrdio uzrok kožnog osipa. Neki kožni osipi u intimnom području povezani su s bakterijskom, gljivičnom ili virusnom infekcijom i zahtijevaju liječenje. Za određene vrste upala poput upala stidnice (vulvitis) ili glavića (balanitis) možete odabrati i liječenje koje kombinira bakar i cink za antibakterijsko i antifungalno djelovanje.
Jednostavnim rječnikom rečeno, pelenski osip je osip uzrokovan time što je bebina guza vlažna i kisela (zbog upotrebe pelena). Kako se to ne bi dogodilo, važno je redovito presvlačiti dijete. Što ako se osip ipak pojavi? Umiri bebinu kožu nježnim, umirujućim, obnavljajućim kremama. Najnovije o pelenskom osipu
Od kada sam otkrila ovaj proizvod, ne mogu bez njega. Moja koža se oporavila nakon prištića i vratila svoju mekoću.