Akne u odrasloj dobi kad ih više ne očekuješ
Baš kad ste pomislili da više nećete imati nepravilnosti na koži, pojavili su se prištići! No, niste u tome usamljeni. Mnoge odrasle žene imaju nepravilnosti na koži. Za rješavanje ovih problema, potrebno je razumjeti jedinstvene uzroke ovih kasnih pojava, kao i prilagođena rješenja za njegu.

Akne, posljedna karika u nizu
Svaka koža luči sebum, samo zašto baš vama onda nastaju akne? Svi smo fiziološki različiti, između ostalog i zbog genetskog nasljeđa koje čini svakog pojedinca manje ili više sklonim aknama. Kod nekih su baš njihove lojne žljezde osjetljivije na stvaranje androgena, hormona koji potiče proizvodnju sebuma. No, nije rješenje okriviti genetsko nasljeđe i predati se! Čitav niz svakodnevnih ponašanja utječe na razvoj akni.
Zaključno, akne u odrasloj dobi mogu se razviti zbog hormonalne neravnoteže, stresa, neprilagođene njege kože, lijekova i genetske predispozicije.
Koje su razlike u promjenama na koži kod odraslih i tinejdžera?
Nasuprot mladenačkima, akne kod odraslih mnogo su dublje, bolnije i češće se vraćaju. Liječenje je dugotrajnije, jer je i stanična obnova s godinama sporija. U odrasloj dobi nepravilnosti nakon povlačenja često ostavljaju mrlje i ožiljke.

Zašto nastaju crvene mrlje i ožiljci?
Psihološki utjecaj akni
*Pierre Fabre Dermatology i CSA Santé istraživanje; 10.000 ispitanica u dobi između 25 i 40 godina s blagim do umjereno jakim oblikom akne; 2012.
Cleanance WOMEN proizvodi

***
Eau Thermale Avène savjetuje
1.
Hrana koju konzumirate igra glavnu ulogu u zdravlju vaše kože. Neka hrana, poput bijelog kruha, prerađene hrane i jednostavnih šećera, može uzrokovati upalu u vašem tijelu. Oni se brzo probavljaju i povećavaju izlučivanje inzulina, čime se pokreće pojačana proizvodnja i lučenje sebuma, koji je potencijalni pogoršavajući faktor za pojavu nepravilnosti.
Koje je rješenje?
Pridržavajte se izbalansirane prehrane bogate svježim voćem i povrćem! Voće i povrće pomažu u postizanju lijepe kože, jer održavaju normalnu proizvodnju sebuma.

2.
Iako se čini da izlaganje suncu trenutno poboljšava kvalitetu kože, ono čini sve osim toga! Ovaj neprijatelj kože zapravo isušuje kožu, dovodi do pojačane proizvodnje sebuma i na kraju čini kožu debljom. Rezultat toga? Mrtve stanice kože nakupljaju se i blokiraju izlučivanje sebuma kroz pore.
Koje je rješenje?
Jednom tjedno primijenite nježan piling prilagođen mješovitoj koži kako biste obnovili epidermis (gornji sloj) kože. Također, svakodnevno nanesite kremu za zaštitu od sunca sa SPF faktorom 30 ili 50+, čak i u gradu. Zaštita od sunca pomoći će vam da se zaštitite od fotostarenja, a istovremeno izbjegnete "povratni učinak" (iznenadna pojava nepravilnosti nakon izlaganja suncu).

3.
Stres je neprijatelj kože. Kad se osjećate tjeskobno, izlučuju se hormoni poput kortizola, zajedno s endorfinima i inzulinom. Ti različiti elementi mogu utjecati na proizvodnju sebuma, što će pokrenuti pojavu nepravilnosti.
Koje je rješenje?
Probajte se opustiti! Za početak, pokušajte tijekom noći redovito spavati sedam do devet sati, jer umor potiče simptome tjeskobe. Zatim, sudjelujte u aktivnostima zbog kojih se osjećate dobro i pomažu vam da preusmjerite svoju energiju, poput joge, meditacije, čitanja ili trčanja ... Koju god aktivnost odabrali, svaki trenutak proveden brinući se o sebi prilika je za opuštanje, pa iskoristite tu prednost!
